top of page

שריפה בקומות העליונות של רב קומות ברחוב ביאליק ברמת גן


בסרטון המצורף מתוארת בכתבה חדשותית שריפה שהתרחשה במגדל מגורים בן 12 קומות השריפה פרצה בקומה התשיעית והתפשטה לקומה הרביעית כלפי מתה ועד לגג הבניין למעלה.

זה הוא אחד הבעיות במגדלי מגורים שבהם ישנה סכנה של התפשטות שרפות לא רק בקומה שבה התחילה השרפה אלא גם לקומות נוספות.

בכתבה ניראה הכבאי שטוען שתריסי הפלסטיק שבערו הם אלו שגרמו להתפשטות השריפה ואילו הכתב ציין שההתפשטות היא כתוצאה מהחיפוי של הבניין.

כמו כן אחת הדיירות טענה לכך שירדה בחדר המדרגות והוא היה אפוף עשן.

בחרתי בסרטון זה כדי להעלות כמה נושאים בנוגע לתחזוקת מבנים.

ראשית התפשטות השריפה לא הייתה כתוצאה של החומר מימנו עשויים התריסים, יתכן שזה תרם אך לא היה גורם להתפשטות האש כלפי מעלה, את הסיבה האמתית ציין הכתב ומה שגרם להתפשטות השריפה הוא חיפויי הקיר החיצוני שכפי הנראה היו עשויים מאריחי אלומיניום שביניהם ובין המבנה ישנו מרווח שעובד כמו ארובה וגורם לחום ואש להתפשט גם למעלה במהירות ובנוסף היות וכנראה מדובר באריחים מאלומיניום, האלומיניום נדלק בטמפרטורה מסוימת ומהווה חומר בעירה הגורם להתפשטות האש.

כיבוי מתכות בוערות אסור שייעשה בעזרת מים זה רק מלבה את האש היות והטמפרטורה הגבוהה גורמת לפרוק המים והחומרים שנוצרים הם חומרי בערה בעצמם, ישנם חומרי כיבוי מיוחדים לכיבוי מתכות.

התלונה של הדיירת שחדר המדרגות היה אפוף מעשן וקשה היה לנשום מעידה על כך או שאין מערכות הצלת חיים במבנה או שהן לא עבדו מסיבה כלשהיא במבנה.

היות ובמגדלי מגורים לא נהוג לחבר את מערכת האזעקה של הבניין לבתים עצמם יתכן שמערכת הכיבוי בבניין לא קיבלה התראה על השריפה ולא הפעילה את המערכות המצילות חיים, מי שאחראי בבניין על האחזקה היה צריך להפעיל את מערכת גילוי האש בצורה ידנית כדי שמערכות המצילות חיים יכנסו לפעולה וכן גם הכבאים שהגיעו לבניין היו צריכים לוודא שמערכות אלו עובדות.

אני לא יודע אם הקירות החיצוניים של המבנה מתחת לחיפויים הוא מבנייה קלה או מבנייה קשיחה, נהוג בכול מיקרה לאטום את הקומות אחת מהשנייה גם בהיקף החיצוני נגד התפשטות אש בעזרת חומרים מתאימים, חומרים אלו רק מעקבים את השריפה ולא מונעים אותה.

ישנה גם בעיה עם שינויים שנעשים במבנים ולפעמים לא בדרך שהיא מחויבת בסוג בנייה זה ושימוש בחומרים שאינם דליקים או נכבים מאליהם, בעיה זו קיימת גם בתהליך של בניין חדש.

שימוש במבנה מגורים בתור משרדים מעלה את פוטנציאל השריפה במבנים היות ובמשרדים ישנם חומרים בעירים בכמות גדולה כמו ניירת שהם בפני עצמם חומר בעירה שמגדיל את הסכנה וללא אמצעים שננקטים כדי למנוע התפשטות אש במשרדים אלו.

כמו כן יש להימנע מלהחזיק בבניין חומרי בערה למיניהם או לאחסן במחסנים.

ישנה מחויבות הדדית בין הדיירים לעשות הכול כדי למנוע שריפה, מחויבות זו אינה כתובה אבל היא חקוקה בהרבה שרפות שארעו.

61 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

עבודות חמות כגורם להצתות

היכנסו לקבוצת הווטסאפ שאלו שאלות וקבלו תשובות בנוגע לתחזוקה וניהול מגדלי מגורים ומבנים עבודות חמות כגורם להצתות בשבוע שעבר עלינו ולאור גל השרפות שחווינו, הועלו השערות שבאחד המקרים גורם השריפה היו עבוד

מודעוּת תציל חיים

כתבה חדשה שכתבתי ופורסמה בעיתון אינטרנט JOKOPOST שרפות חורף במבני מגורים – מניעה והתמודדות מאת יוסי אינהורן היכנסו לקבוצת הווטסאפ שאלו שאלות וקבלו תשובות בנוגע לתחזוקה וניהול מגדלי מגורים ומבנים

בעיית האסבסט במבנים ישנים

עיריית תל אביב אפשרה הריסה במבנה שבו אסבסט - שעלול לסכן את התושבים ​ כתבה זו שפורסמה בדמרקר מעלה את הבעיה שישנה במבנים ישנים שהשתמשו בהם באסבסט אם כצנרת, תריסים ישנים, קירות חלוקה בתוך מבנים וקרוונים

Yorumlar


bottom of page