top of page

קיבלתם חשבון מים מנופח על צריכת מים מוגברת?, מה עושים!

עודכן: 2 בנוב׳ 2020

מפעם לפעם אנחנו מקבלים חשבון מים גבוהה עם צריכה מוגברת, פונים לתאגיד המים ומקבלים תשובה שזו הצריכה, לפעמים אפילו משכנעים את התאגיד לבצע בדיקת מונה ומקבלים תשובה שהמונה תקין.

אז מה עושים כדי לדעת "לאן בורחים לנו המים", דבר ראשון שותים כוס מים קרים ובודקים.

 • האם הייתה סיבה לצריכת מים מוגברת, משהוא שעשיתם עם מים ולא עשיתם קודם.

 • האם מד המים מותקן בצורה תקינה.

 • האם המערכת שלכם כוללת אל חוזר ומה הוא המקום שהוא הותקן בו.

 • האם מותקן פורק אוויר אוטומטי במערכת.

 • בדיקת נזילות בבית.

 • בדיקת דיוק מונה המים.

נבדוק נושא, נושא:

 • לפעמים אנחנו עושים פעולות מבלי ששמים לכך לב שגורמים לעליית צריכת המים, יותר אנשים מתגוררים בבית, גינה, מקלחות מרובות, ברכות בגינות ועוד.

 • הבדיקה לתקינות ההתקנה של מד המים היא פשוטה וויזואלית, מד המים צריך להיות מותקן בצורה אופקית, המרחק בין החיבור למד המים לאביזר אינסטלציה ראשון, משני צידי מד המים, מלבד צינור החיבור צריך להיות לפחות חמש פעמים מקוטר הצינור והצינור חייב להיות צינור קשיח וישר. לפני קטע הצינור המחובר למד המים ולאחריו צריך להיות מותקן מגוף (ברז). אורך הצינור של חמש פעמים קוטר הצינור נועד כדי לשכך תופעות זרימת מערבולת בתוך הצינור ומד המים, זרימה מסוג זה גורמת לשגיאת קריאה של מד המים.

 • התקנת אל חוזר במערכת המים היא רשות ולא חובה, משמעות התקנת אל חוזר במערכת המים היא שבמקרה של הפסקת מים או ירידת לחץ זמנית בקו אספקת המים לא יחזרו מים שנקראו כבר במונה לרשת המים ואף חמור מכך, בהרבה מקרים גם חזרת המים נמדדת כצריכה. את האל חוזר יש להתקין לאחר הברז המחובר ביציאה ממד המים, אל חוזר הוא אביזר שיכול להתקלקל די מהר ולכן יש לבדוק אותו מפעם לפעם על ידי בעל מקצוע מתאים.

 • אביזר פורק אוויר אוטומטי הוא כדוגמת אל חוזר רשות ולא חובה, המשמעות של התקנת פורק אוויר היא כדי להוציא אוויר מצינור מים לאספקה, בצינור אספקת המים יכול להגיע עם המים גם כיסי אוויר מסיבות שונות. זרימת האוויר דרך מד המים גורמת לקריאה כאילו שזרם שם מים למרות שלא, אוויר במערכת המים בבית מאופיינת בזרימה לא רציפה של המים בברזים, קפיצות הברז עקב מעבר ממים לאוויר ומים בצבע חום מלוכלך. את אביזר פורק האוויר יש להתקין לפני ברז האספקה למונה במקום גבוהה יחסית עם ברז לפניו, במקרה של צבר מונים הניזונים מאותו צינור רצוי להתקין אביזר אחד במקום גבוהה מעל כול צבר המונים. פורק לחץ כדוגמת אל חוזר הוא גם רכיב שיכול להתקלקל ויש וניתן לבדוק אותו בקלות, ראשית ליראות שהאביזר לא דולף, לאביזר יש אפשרות ללחוץ על חלקו העליון ויש לוודא שבלחיצה יוצא מים ולא אוויר.

 • את בדיקת הנזילות בבית נתחיל עם חיפוש ויזואלי בבית לרטבוביות במיוחד באזורים הרטובים של הבית, ניתן להיעזר באיש מקצוע מתאים. סגירת כול הברזים בבית וליראות שבמונה המים אין תנועה של מחוגים או שבשבות, לרשום את קריאת המונה ולהמתין כרבע שעה לפחות (כמה שיותר יותר טוב) ולבדוק שוב שאין שינוי בצריכת המים, אם אין הפרש במונה המים סביר להניח שאין נזילה מהותית של מים.

 • בשלב הבא נבדוק את דיוק מד המים על ידי כך שנשאיר את כול הברזים בבית סגורים, נרשום את קריאת מד המים וניקח כלי קיבול בעל נפח ידוע נמלא אותו במים מאחד הברזים בבית ואם הכלי קטן אפשר מספר פעמים ולאחר שעשינו זאת נבדוק שוב את קריאת מד המים, אם ההפרש מתאים לכמות המים שמילאנו בכלי אזי הקריאה מדויקת אם לא צריך למצוא את הסיבה ולשתף בכך בעל מקצוע ואת תאגיד המים. *בדיקת דיוק המים המוצעת כאן אינה תיקנית אך היא יכולה לתת אינדיקציה, בדיקה תיקנית יש לבצע במעבדה.

לכול שאלה או בעיה אשמח לענות ולסייע

אינהורן יוסי

יועץ תחזוקה וניהול מבנים

053-4241625

738 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

טיפול באשפה במגדלי מגורים ובמבנים משותפים בכלל

שאלה שנשאלתי בקבוצת הווטסאפ שלי, "מה הם החסרונות בחדר אשפה מתחת לדירה". היכנסו לקבוצת הווטסאפ שאלו שאלות וקבלו תשובות בנוגע לתחזוקה וניהול מגדלי מגורים ומבנים ברוב מגדלי המגורים מקצים חדר אשפה ויש סבי

מה מצב מגדל המגורים שלכם, חורף, קיץ, סתוו או אביב

את מצב מגדלי המגורים ומבנים בכלל ניתן לסווג לפי עונות השנה. מעניין לדעת מה העונה שבו נמצא מגדל המגורים שלכם? היכנסו כאן וענו על השאלה. מגדל מגורים או כול מבנה אחר מתחיל את חייו כשמגדל המגורים או הבניי

Comments


bottom of page